Home » Metal Tubing » Hypotubes » 304 Stainless Steel Hypotube, CSTM, 0.187″ OD, 0.131″ ID, 40.00″ Length, Quantity 10/bag, by RoundWorks
304 Stainless Steel Hypotube, CSTM, 0.187″ OD, 0.131″ ID, 40.00″ Length
Product Details
| ID (in) | 0.131 |
|---|---|
| OD (in) | 0.187 |
| Wall Thickness (in) | 0.028 |
| OD Tolerance (in) | ± 0.001" |
| ID Tolerance (in) | ±0.002 |
| Material | 304 SS |
| Tubing Type | Hypotube |
| Length (in) | 40 |
| Gauge Size | CSTM |
| Packaging | 10/bag |
| Shipping Dimensions | 62 × 3 × 4 in |
| Shipping Weight | 12 lbs |
Ships From: Davis, CA, United States
Sold By: RoundWorks
Item Number: RWK72014
Part Number: RW-304-1870-1310-40
Categories: Hypotubes, Metal Tubing, SS Tubing, Stainless Steel Tubing
Login or Create an account to access qualified medical component suppliers and start a seamless dialogue to speed up your procurement process!
Is there something you’d like to see in our marketplace?
We’re continually adding items and would love to hear your ideas.