Braided Deflectable Catheter Shaft, Baby Blue, PTFE Lined, 60 PPI Distal Deflectable, 50PPI Transition, 40PPI Proximal, 12 F, 0.158" ID, 0.190" OD, 43.7" Length
$825.00
1/bag
In-Stock: 15
Ships in 1-2 business days
Product Details
| ID (in) | 0.158 |
|---|---|
| ID Tolerance (in) | 0.004 |
| OD (in) | 0.19 |
| Wall Thickness (in) | 0.016 |
| PPI | 40 Proximal, 50 Transition, 60 Distal |
| Material | Pebax |
| Length (in) | 43.7 |
| Inner Liner Material | PTFE Liner |
| Distal Tip | Pebax 55D Tip 0.197? length |
| Flex Zone | 35D Flex 2.757? length, 45D, 55D |
| Proximal Section | Vestamid ML21 |
| Color | Baby Blue |
| Wire Size | 0.001" x 0.005" flat wire |
| Wire Material | 304 SS |
| French Size | 12 |
| Tubing Type | Deflectable Shaft |
| Catheter Type | Deflectable Braided Catheter Shaft |
| Packaging | 1/bag |
| Shipping Dimensions | 73 × 4 × 4 in |
| Shipping Weight | 1 lbs |
Product Description
This deflectable braided catheter shaft features a medical grade polymer construction with a PTFE liner for exceptional lubricity and chemical resistance. The variable braid density”60 PPI distally, 50 PPI transition, and 40 PPI proximally”ensures precise control and flexibility where needed, while the Pebax and Vestamid ML21 materials offer durability and kink resistance. The baby blue color aids in visual identification during prototyping or assembly, and the stainless steel braiding enhances torque response. Ideal for R&D and OEM applications, this medical polymer tubing supports smooth deflection and reliable performance in demanding environments.
Is there something you’d like to see in our marketplace?
We’re continually adding items and would love to hear your ideas.

