Medalist Tubing, Medalist 53263 (PVC Alt), 18 Fr, 0.234" OD, 0.02" Wall, 48" Length
Product Details
| ID (in) | 0.194 |
|---|---|
| OD (in) | 0.234 |
| OD Tolerance (in) | 0.007 |
| Wall Thickness (in) | 0.02 |
| Wall Tolerance (in) | 0.0025 |
| Material | Medalist (PVC Alternative) |
| Material Grade | Medalist 53273 (PVC Alt) |
| French Size | 18 |
| Tubing Type | Single Lumen |
| Length (in) | 48 |
| Length Tolerance (in) | 1 |
| Durometer | 73A |
| Packaging | 3/bag |
| Shipping Dimensions | 56 × 3 × 3 in |
| Shipping Weight | 4 lbs |
$79.00
3/bag
In-Stock: 20
Ships in 1-2 business days
Product Description
OD: 0.234″ +/-0.007″
Wall: 0.020″ +/-0.0025″
Length: 48″ +/-1.0″
Material: Medalist 53273 (PVC Alt)
Qty: 3 pieces
Certification to Renegade specification included
MD-53200 Series
PVC/TPU alternative with crystal clarity, kink resistance, and 70% less gamma-induced color shift. Ideal for catheters, IV, and fluid transfer.
Is there something you’d like to see in our marketplace?
We’re continually adding items and would love to hear your ideas.