Tungsten, Flat Braid Wire, .001" x .005", 300 ksi min, on 30 mm Steeger Bobbins
Product Details
| Material | Tungsten |
|---|---|
| Size | .001" x .005" |
| Tensile Range (ksi) | 300 ksi min |
| Bobbin Type | Steeger 30mm |
| Braid Wire Type | Flat Wire |
| Length (ft) | 500 |
| Packaging | 1 set of 16 bobbins |
| Winding Tension (g) | 75 |
| Shipping Dimensions | 9 × 9 × 9 in |
| Shipping Weight | 6 lbs |
$2,050.00
1 set of 16 bobbins
In-Stock: 5
Ships in 1-2 business days
Product Description
Tungsten flat wire measuring .001″ x .005″ with a minimum tensile strength of 300 ksi. Supplied on 30mm Steeger bobbins with 500 ft per bobbin, wound at 75.0 g tension, packaged as a set of 16 bobbins, and ships in 1-2 business days. This tungsten flat braid wire on 30 mm Steeger bobbins provides high-density, radiopaque properties for medical device braiding.
Is there something you’d like to see in our marketplace?
We’re continually adding items and would love to hear your ideas.