Wire & Bead, BWS-04, 304 SS Single Wire 0.009" OD, BWS® Beaded End 0.023" OD, 60" Length, Quantity 5/bag
$105.00
5/bag
In-Stock: 4
Ships in 1-2 business days
Product Details
| OD (in) | 0.009 |
|---|---|
| OD (in) Ball End | .023" ± .005" |
| Proximal End Condition | Fuse Cut |
| Material | 304 SS |
| Wire Type | Beaded Wire System® |
| Construction | Single Straight Tube |
| Length (ft) | 5 |
| Packaging | 5/bag |
| Shipping Dimensions | 15 × 10 × 3 in |
| Shipping Weight | 1 lbs |
Product Description
Offering expert-level precision, our Beaded Wire System® offers you unbeatable push control and reliability at the component level.
A rigid wire, rod, or tube attached to a homogenous, undifferentiated spherical bead.
Is there something you’d like to see in our marketplace?
We’re continually adding items and would love to hear your ideas.







