AirRay Platinum Iridium Silicone Tunnel Cuff Electrode, 0.8 mm ID, 6 mm Length, 3 Contacts, Tangential Cable Entry
$865.00
1/box
In-Stock: 19
Ships in 1-2 business days
Product Details
| Material | Pt/Ir 90-10 |
|---|---|
| ID (mm) | 0.8 |
| Number of Contacts | 3 |
| Length (mm) | 6 |
| Electrode Type | Tunnel Cuff |
| Tubing Material | Silicone |
| Cable Entry | Tangential |
| Connector Type | 20cm silicone tubes with open cable ends |
| Packaging | 1/box |
| Note | R&D Use Only, Not For Human Use |
| Application | making the tunnel cuff electrodes versatile to use for small to very large peripheral nerves. |
| Shipping Dimensions | 10 × 6 × 2 in |
| Shipping Weight | 1 lbs |
Product Description
The AirRay Tunnel Cuff electrode is designed for ease of use in acute investigations. Featuring pliable platinum-iridium contacts embedded in a flexible silicone matrix, this electrode has low impedance and delivers crisp signals. The tunnel design with 0.8 mm internal diameter provides quick and secure positioning while the soft materials minimize irritation and tissue reactions. The three-contact configuration enables reliable recording as well as stimulation capabilities across various research protocols. This electrode is ideal for research and development applications in neurophysiology, muscle research, and animal studies where quick implantation and precise signal acquisition are critical.
Optimal for acute studies (several hours) or implantation for a few days
Suitable for peripheral nerves in rodents (e.g. sciatic, tibial, facial in rats)
Is there something you’d like to see in our marketplace?
We’re continually adding items and would love to hear your ideas.



