Polymer Tubing, Hypotube Deflectable Shaft, Single Pullwire, PTFE Lined, 16.6 F, 0.167" ID, 0.218" OD, 45.5" Length, Quantity 1/bag
$600.00
1/bag
In-Stock: Out of stock
Ships in 1-2 business days
Want to be notified when this product is back in stock?
Request custom quote
Don't want to wait, submit an RFQ and get your ordered started today.
Product Details
| ID (in) | 0.167 |
|---|---|
| ID Tolerance (in) | 0.002 |
| OD (in) | 0.218 |
| Wall Thickness (in) | 0.0255 |
| PPI | 50 |
| Material | Pebax |
| Durometer | 72D |
| Length (in) | 45.5 |
| Inner Liner Material | PTFE Liner |
| Distal Tip | Pebax 55D 0.325" length |
| Flex Zone | Pebat 35D 3.65" length |
| Transition Zone | Pebax 40D 5.5" length |
| Proximal Section | Nylon |
| Wire Size | 0.003" round |
| Wire Material | 304 SS |
| French Size | 16.6 |
| Tubing Type | Braid Reinforced |
| Catheter Type | Deflectable Laser Cut Hypotube Catheter Shaft |
| Packaging | 1/bag |
| Shipping Dimensions | 72 × 3 × 3 in |
| Shipping Weight | 0.875 lbs |
Product Description
Tubing, Hypotube Deflectable Shaft, Single Pullwire, PTFE Lined, 16.6 F, 0.167″ ID, 0.218″ OD, 45.5″ Length, Quantity 1/bag
Is there something you’d like to see in our marketplace?
We’re continually adding items and would love to hear your ideas.

