M2 Compression Station, 41mm OD x 50mm L, Crank-Actuated
$7,360.00
1/bag
In-Stock: 1
Ships in 1-2 business days
Product Details
| Tools Type | Crimper |
|---|---|
| Model | Radial Compression M2 Low Cost Crimper Hand Crank RVS |
| Material | POM Acetal Copolymer |
| Die Length | 50 mm |
| Diameter Range | 0 – 1.61" (0 – 41 mm) |
| Note | Hand crank to change the diameter. Maintains diameter when crank is released. Simple closed-stop adjusting screw. |
| # of Dies | 9 |
| Max Radial Force | 600 N |
| Datasheet | https://chamfr.com/wp-content/uploads/2024/04/RVS-Data-Sheet.pdf |
| Packaging | 1/bag |
| Shipping Dimensions | 14 × 22 × 16 in |
| Shipping Weight | 9 lbs |
Product Description
The Blockwise type ‘RV’ family of radial compression mechanisms are simple, low-cost crimpers with no electronics. They are suitable for medical device manufacturing applications such as heart valve crimping and some stent loading applications. The Model RVS is easily actuated with with a hand crank, and offers diameter control with a mechanical closed-stop screw. All type ‘RV’ compression stations have 10 dies made from POM acetal copolymer and have a 600N maximum radial force capacity.
Is there something you’d like to see in our marketplace?
We’re continually adding items and would love to hear your ideas.

