Model CCB Pneumatic Tube Grabber WITHOUT Seal
$350.00
1/bag
In-Stock: 24
Ships in 1-2 business days
Product Details
| Tools Type | Pneumatic Connector |
|---|---|
| Model | Simpluer Tube Grabber CCB |
| Diameter Compatibility | 0.02" to 0.31" (0.05 – 8 mm) |
| Note | Seals are sold separately based on diameter |
| Pressure | Seals on most tubes to at least 300 psi (20 bar) |
| Datasheet | https://chamfr.com/wp-content/uploads/2024/04/CCB-Data-Sheet.pdf |
| Packaging | 1/bag |
| Shipping Dimensions | 5 × 5 × 5 in |
| Shipping Weight | 1 lbs |
Product Description
The Model CCB Tube Grabber is a high pressure, panel-mounted quick connector for tubes, Luer fittings, or other items that need a fluid connection. It provides a fast, ergonomic, and reliable fluid connection to your product for processing or testing. Tube grabbers can also be used for holding product, much like a chuck. The Tube Grabber requires a seal to function, seals are sold separately.
Is there something you’d like to see in our marketplace?
We’re continually adding items and would love to hear your ideas.

