Zeus FluoroPEELZ™ Peelable Heat Shrink Tubing, 1.4:1, 0.1" Exp ID, .010 +/- .002" Wall, 72 +2 -0" Length
$500.00
10/bag
In-Stock: 84
Ships in 1-2 business days
Product Details
| Min Exp ID (in) | 0.1 |
|---|---|
| Max Recovered ID (in) | 0.071 |
| Recovered Wall Thickness (in) | 0.01 |
| Wall Thickness Tolerance (in) | +/- 0.002 |
| Shrink Ratio | 1.4:1 |
| Material | FluoroPEELZ? |
| Length (in) | 72 |
| Length Tolerance (in) | +2"/-0" |
| Supplier T&C | www.zeusinc.com/Buyer-Terms-Chamfr |
| Packaging | 10/bag |
| Shipping Dimensions | 77 × 6 × 3 in |
| Shipping Weight | 5 lbs |
Product Description
FluoroPEELZ™ Peelable Heat Shrink
Catheter construction is a delicate process with little room for error, especially in the final step of removing the recovered heat shrink from the catheter shaft. FluoroPEELZ™ peelable heat shrink brings simplicity to this final step, making it quicker, easier, and safer! With a simple linear tear, operators can quickly and evenly peel the heat shrink fusing sleeve away from the recovered catheter shaft. Used over low-durometer jackets such as Pebax®, polyurethanes, and nylons, FluoroPEELZ™ helps eliminate nicks and scrapes commonly seen when “skiving off” traditional FEP heat shrink. FluoroPEELZ™ excels in neurovascular and other critical small-diameter catheter applications. Zeus can provide FluoroPEELZ™ heat shrink in custom shrink ratios to fine-tune radial compression for optimized reflow and jacket-to-liner adhesion.
By purchasing Zeus products through Chamfr, you accept and agree to be bound by Zeus’s terms and conditions available at www.zeusinc.com/Buyer-Terms-Chamfr
Is there something you’d like to see in our marketplace?
We’re continually adding items and would love to hear your ideas.





